octombrie 5, 2024

Euro 2024: Olanda ajunge în sferturi, România eliminată

Scriitorul Oliver Harrison relatează despre meciul Olanda vs România din optimile de finală ale Campionatului European UEFA 2024.

Olanda a învins România cu trei goluri la zero marți după-amiază pentru a-și rezerva locul în sferturile de finală ale EURO 2024 împotriva Turciei.

Marți, la ora 17, Olanda ar putea fi favorită pentru a ajunge la următoarea etapă a Campionatului European. Totuși, după o fază dificilă a grupelor, șansele lor au fost cu siguranță amenințate de România călând un val de victorii într-o grupă care cuprindea Belgia și Ucraina, clasate pe locul trei și douăzeci și patru de FIFA (România pe locul patruzeci și șapte).

Un început echilibrat de joc a reflectat victoria României în faza grupelor. În ciuda calității olandezilor, Virgil van Dijk și-a folosit pasele diagonale de semnătură rapid pe aripa stângă pentru a avansa rapid mingea, în timp ce România a menținut o presiune constantă. Această energie ia permis lui Raswan Marin să câștige mingea sus pe teren și să centreze în primele două minute. În minutul șapte, Ioannis Hagi a driblat pe lângă trei jucători olandezi și i-a trimis o minge mortală lui Denis Dragus, pentru a fi neutralizat doar de ritmul lui Nathan Ake. În următoarele zece minute, România a arătat ceea ce se așteaptă de obicei de la Olanda, menținând niște perioade consistente de posesie controlată, dintre care una a fost un șut al lui Dennis Man în minutul paisprezece.

Performanța Olandei nu a fost însă departe de cea a României și nu a fost în totalitate împotriva mersului de joc când Cody Cacpo a deschis scorul în minutul al nouăsprezecelea. Trimis în fugă de o pasă a mijlocașului ofensiv în vârstă de 21 de ani, Xavi Simons, Kakpo și-a tăiat piciorul drept puternic la primire pentru a declanșa o lovitură devastator de puternică, care nu a avut nicio șansă de a salva la stâlpul apropiat al lui Florin Niță.

În urma primului gol, România nu și-a recăpătat niciodată avântul pe care l-a avut în primele douăzeci de minute. În schimb, Olanda a fost mai determinată de obiectivul lor, prevenind o ieșire umilitoare timpurie din turneu. Situația României s-a înrăutățit când fundașul stânga Vasile Mogos s-a accidentat la cap, iar România l-a înlocuit la pauză cu Bogdan Rakov timp de șase minute cu zece oameni. România era disperată să-și protejeze linia din spate în absența lui Mogo. Hagi, Dragus si Marius Marin s-au intors toti in acea pozitie si, in timp ce eforturile lor de a nu ceda din nou au fost curajoase, atacul lor a avut de suferit deoarece aratau dezorganizati in posesie. În minutul șaizeci și șase, Hagi a fost frustrat de poziția echipei sale și l-a strâns în timp ce flutura sălbatic brațul, echipa sa pregătită să avanseze.

Dacă România a avut un erou după acest meci, a fost fundașul central de la Tottenham Hotspur, Radu Drăgușin, care a luptat cu curaj pentru a ține mingea departe de poartă. A câștigat două dueluri la sol și două dueluri aeriene, împreună cu a făcut patru interceptări și și-a pus corpul pe linie pentru a bloca un șut.

Calitatea și inteligența lui Kakpo îl deosebesc de alți atacatori olandezi. Luarea deciziilor lui Malone în ultima treime a fost discutabilă, deoarece a irosit mai multe atacuri cu pase slabe când Doniel Malone a marcat un gol înaintea lui. Pe de altă parte, Kakpo trebuie să știe când să tragă sau să conecteze jocul, când să rămână lat și să-l lase pe Simmons să opereze în jumătatea spațiului din stânga. A fost foarte eficient în ambele, după cum o demonstrează golul și centrele periculoase, dar cel mai impresionant moment al său a început de fapt cu interceptarea sa în al treilea din minutul 61, care s-a transformat într-un șut și un șut. pe țintă.

READ  Refuzul Austriei de a lăsa România să intre în Schengen este despre politică internă, spune ministrul

În ciuda scorului ușor dur de 3-0, Olanda a fost cu siguranță echipa mai bună, iar fanii vor fi încrezători împotriva Turciei sâmbătă seara. Eforturile ofensive și defensive respectabile ale României împotriva Olandei și victoria lor în faza grupelor vor provoca un răspuns emoționant din partea fanilor. Ocupantul terenului din minutul optzeci și nouă părea să fie oricum de acord.