iulie 7, 2024

Cody Kagbo și Doniel Malan au condus Olanda la o victorie cu 3-0 în fața României, în timp ce olandezii au avansat în sferturile de finală ale Euro 2024.

Fiona Nower/Reuters

Cody Kakpo sărbătorește alături de colegii săi după ce a marcat primul gol al Olandei împotriva României.

CNN

Olanda și-a rezervat locul în sferturile de finală Euro 2024 O victorie cu 3-0 în fața României, marți.

Cody Kakpo a deschis bătaie El și-a continuat forma impresionantă de goluri în turneu cu un final puternic la jumătatea primei reprize pentru Olanda la Munchen. A fost al treilea gol al atacantului Liverpool la Euro 2024.

Olandezii au avut mai multe ocazii de a-și dubla avantajul, dar au fost irosite în fața porții până când Kakpo a făcut o cursă magică pentru a-l pune pe al doilea pe Donyal Malen al Olandei.

Malan, care a marcat al treilea gol olandez în prelungiri, a alergat clar înainte de a găsi plasa cu un șut la mișcare.

Olanda va înfrunta apoi Turcia în sferturile de finală Victoria cu 2-1 în fața Austriei Marți la Leipzig.

Alex Livesey/Getty Images

Malone (stânga) sărbătorește alături de coechipierul Xavi Simons după ce a marcat al treilea gol al Olandei împotriva României.

Meciul de luni s-a disputat pe Allianz Arena din München, la aproximativ șase mile de fostul stadion principal al orașului.

Stadionul Olimpic a organizat două dintre cele mai faimoase momente din istoria fotbalului olandez – înfrângerea Olandei în fața Germaniei de Vest în finala Cupei Mondiale din 1974 și victoria lor la Euro 1988.

Învinsă de Austria în meciul final din grupa de la Berlin, Olanda a fost o propunere diferită la München, marți, adăugând probabil o parte din acel succes istoric din capitala bavareză.

READ  Eaton implementează roboți mobili autonomi în fabrica din România

Kagbo a deschis scorul cu un minunat gol solo, ridicând balonul pe stânga înainte de a trece în careul României și a trecut pe Florin Nisa la stâlpul său apropiat.

Golul l-a luat alături de georgieanul Georges Mikadotze, germanul Jamal Musiala și slovacul Ivan Schranz ca cei mai buni marcatori ai turneului.

Echipa lui Ronald Koeman și-a dublat avantajul câteva momente mai târziu, dar lovitura de cap a lui Stefan de Vrij a găsit plasa laterală a porții României.

The Portocale A fost absolut în top după golul lui Cacpo, a dominat posesia și a produs niște pasi încrezătoare pentru a chinui apărarea română. Xavi Simons a fost aproape de urmă, dar efortul său dintr-o poziție bună a mers inofensiv pe lângă poartă.

România – a jucat în fazele eliminatorii ale Campionatului European pentru a doua oară și prima din 2000 – nu l-a putut deranja pe portarul olandez Bart Verbruggen în prima repriză, echipa lui Eduard Iordănescu nu a reușit să-i deranjeze înainte de pauză.

Olanda a dominat repriza a doua. Memphis Depay a părut că lovește plasa de la o distanță apropiată, doar că Andriy Rashiu a făcut o excelentă provocare în defensivă. Minute mai târziu, căpitanul Olandei Virgil van Dijk a lovit bara cu o lovitură de cap dintr-un corner.

Cacpo a continuat să hărțuiască apărarea României și a crezut că a dublat avantajul Olandei doar pentru ca arbitrul asistent video (VAR) să pronunțe golul pentru ofsaid.

Olanda a primit în cele din urmă al doilea gol în minutul 83, când Kakpo a reușit să joace mingea pe linia laterală. Tânărul de 25 de ani i-a tras inteligent apoi mingea înapoi pentru Malone, care a îndreptat cu capul acasă pentru primul său gol al turneului.

READ  România deschide un centru de vaccinare pe piața angro chineză - Xinhua

Lucrurile au devenit și mai bune pentru Mullen în ultimele secunde ale jocului, când a încheiat un contraatac rapid pentru a marca al doilea gol al jocului.

Această poveste a fost actualizată cu informații suplimentare.