octombrie 7, 2024

România și Slovacia se califică în optimile de finală la Campionatul European din 2024 după o remiză interesantă

FRANKFURT, Germania, 26 iunie – România a terminat în fruntea Grupei E, în timp ce ei și Slovacia s-au calificat în optimile de finală de la Euro 2024, după divertismentul lor egal la Frankfurt.

Ondrej Duda a adus Slovacia în avantaj în minutul 24, când s-a strecurat în spatele apărării României pentru a ajunge cu capul centrare perfectă a lui Juraj Kuka.

Ambele echipe au dat dovadă de multă intenție de atac, iar România a egalat înainte de pauză, când Razvan Marin a introdus o lovitură de pedeapsă puternică în colțul de sus, după ce David Hanko l-a faultat pe Giannis Hagi în suprafața de pedeapsă.

Ei s-au clasat pe primul loc, în timp ce Belgia s-a clasat pe locul doi în grupă după un egal cu Ucraina, care a fost eliminată din turneu.

Slovacia trece în turul doi ca una dintre cele mai bune echipe pe locul trei și ar putea înfrunta Anglia în optimile de finală.

Adversarii lor vor fi confirmați după meciurile finale din Grupa F, care vor avea loc în această seară (20:00 GMT).

A fost prima dată în istoria Campionatului European când cele patru echipe dintr-o grupă au terminat faza grupelor pe aceleași puncte.

România ajunge în optimile de finală pentru prima dată în mai bine de două decenii

publicitate. Derulați pentru a continua lectura.

Hagi avea doar doi ani când România a ajuns ultima oară în faza eliminatorie a Campionatului European, în vara anului 2000.

Abilitatea sa inteligentă în interiorul suprafeței de pedeapsă l-a ajutat să câștige o lovitură de pedeapsă împotriva Slovaciei și a fost activ pe parcursul celor 67 de minute petrecute pe teren, trăgând mingea peste bară după șutul lui Andre Ratio.

READ  Lewis Hamilton a câștigat primul loc la Marele Premiu de deschidere al Arabiei Saudite

Sutul lui Marin dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri a trecut pe lângă bară, în timp ce șutul lui Denis Dragoș a trecut pe lângă bară, în timp ce România căuta un al doilea gol.

Slovacia a făcut presiuni pentru victorie, Florin Neita a blocat cu brio șutul lui David Strelec din interiorul suprafeței de pedeapsă, iar șutul lui Lukas Haraslin a trecut puțin pe lângă bară.

Duda a devenit astfel primul jucător care a marcat pentru Slovacia în două turnee internaționale majore, el a marcat și împotriva Țării Galilor în Campionatul European din 2016.

O atmosferă festivă a prevalat la finalul meciului dintre suporterii și jucătorii celor două echipe pe măsură ce drumul lor în Campionatul European a continuat.