iulie 5, 2024

Românul David Popovici bate recordul mondial la 100 de metri liber

ROMA – Românul David Popovici, în vârstă de 17 ani, a devenit sâmbătă cel mai tânăr înotător care a doborât recordul mondial la 100 de metri liber masculin, depășind nota stabilită în urmă cu mai bine de 13 ani în același bazin.

Cele 46,86 secunde ale lui Popovici la Campionatele Europene au depășit timpul de 46,91 stabilit de brazilianul Cesar Cielo la Campionatele Mondiale din 2009, desfășurate tot pe istoricul stadion Foro Italico din Roma.

Cielo și-a atins recordul pe 30 iulie 2009, la ultima întâlnire internațională majoră pentru a permite costume de cauciuc. A rezistat mai mult decât orice record din istoria evenimentului, datând din 1905.

Acum este deținut de o vedetă a sportului în devenire.

„Nu am fost nicio grabă, a trebuit să fiu foarte răbdător cu recordul mondial”, a spus Popovici. „M-a durut, dar întotdeauna merită și mă simt bine acum. A fost un sentiment grozav și este foarte special să doborâm acest record.”

Cielo deține încă recordul la 50 de metri stil liber, care se numără printre opt recorduri masculine de distanță lungă care au rămas din epoca costumelor de cauciuc. Cinci dintre aceste recorduri au fost stabilite la Campionatele Mondiale din 2009.

Românul David Popovici bate recordul mondial la 100 de metri liber masculin. tata

Popovici a ieșit în 22.74 și a stabilit recordul cu un avans de 24.12 în turul al doilea pentru a învinge cu ușurință specialistul maghiar de fluturi Krzysztof Milak cu 0,61. Italianul Alessandro Merisi a câștigat medalia de bronz cu un timp de 47,63 secunde.

„A fost o cursă grozavă și a fost o plăcere să înot alături de David”, a spus Milack. „David este un înotător fantastic și cred că are același geniu nebun în stilul liber pe care îl am și eu în fluture. Este grozav să-i ai numele în titluri de atâția ani.”

READ  Previzualizare: România vs Israel - pronostic, știri echipe, formații

Românul David Popovici, locul I pe podium, sărbătorește în finala de 100 de metri liber masculin la Campionatele Europene de înot, de la Roma, sâmbătă, 13 august 2022.
Românul David Popovici sărbătorește pe podium după ce a câștigat proba de 100 m liber masculin la Campionatele Europene de înot de la Roma. Foto AP/Andrew Medicini

Apariția lui Popovici este o potențială confruntare uriașă la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, unde starul american Caeleb Dressel – câștigător a cinci medalii de aur la Jocurile de la Tokyo din vara trecută – va apărea ca medaliat cu aur la proba de 100 de metri stil liber.

Popovic a câștigat aurul la 100 și 200 liber la campionatele mondiale de anul acesta de la Budapesta. Nu a avut ocazia să înoate proba de 100 de metri împotriva lui Dressel, care s-a retras de la eveniment din motive de sănătate înaintea finalei.

Milak, deținătorul recordului mondial la 200 mus, speră și el să facă parte din mixul de freestyle de la Paris.

„Obiectivul meu este foarte clar”, a spus Melak. „Vreau doar să ajung la un nivel în acest eveniment pentru a ajunge la Paris 2024 cu capacitatea de a înota undeva foarte aproape de 47 de secunde.”