octombrie 6, 2024

Starul român de înot David Popovici a câștigat patru medalii de aur la Campionatele Naționale de înot

înotător David Popovici Recent a câștigat medalii de aur la toate cele patru probe în care a concurat la Campionatele Naționale de înot de la Otopeni, lângă București. După ce a câștigat aurul la 50, 200 și 400 stiluri libere, a cucerit și titlul național la proba 100 libere.

David Popovici (19 ani) s-a calificat și la Campionatele Europene, care vor avea loc în iunie la Belgrad, grație timpului său de 47 de secunde și 86 de sutimi.

Popovici a deținut recordul mondial la 100 de metri liber din vara lui 2022 până în februarie a acestui an, când a fost depășit de chinezul Pan Zhanli.

„Nu mi-am propus niciun timp anume, dar sunt foarte fericit că am trecut sub 48 de secunde. Aşteptarea era ca odată ce m-am apropiat de vară şi antrenamentul s-a schimbat puţin, să ajung din ce în ce mai rapid”, a spus Popovici. A citat-o euronews.

Înotatorul va concura la Belgrad ca campion european la 100 și 200 de metri liber, titluri pe care le-a câștigat în vara anului 2022. Competiția este ultima probă înainte de a participa la Jocurile Olimpice.

„Cred că o medalie olimpică de aur nu m-ar face mai fericit. Adică, îmi place să visez la o medalie olimpică de aur și îmi place să mă gândesc la asta, dar nu ar trebui să merg atât de departe încât să cred că va garanteaza-mi o medalie de aur”, a adaugat David. „Fericirea sau rezolvarea tuturor „Problemele mele personale sau cele legate de inot nu ma vor face fericit”.

READ  „Sunt un surfer olimpic și jur prin aceste mișcări să-mi întind și întări șoldurile înguste.”

După ce a terminat pe locul al doilea în finala de 100 m liber, Patrick Digno s-a calificat și la Campionatele Europene. Din cauza sensibilității sale la clor, el ia zilnic pastile înainte de a intra în apă.